Zegar

Nawigacja

Strona główna Co to jest leczenie kanałowe

Co to jest leczenie kanałowe PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 22 maja 2010 21:25

Co to jest leczenie kanałowe?

Wskazania do leczenia kanałowego:

Leczenie kanałowe jest konieczne we wszystkich przypadkach chorób miazgi zęba : w zapaleniach, martwicy i zgorzeli miazgi oraz w zapaleniach tkanek okołowierzchołkowych.

 

Niekiedy leczenie kanałowe jest bezwzględnie konieczne w przypadku przygotowania pacjenta do leczenia protetycznego za pomocą koron, mostów, zębów sztyftowych, protez typu overdentures /wykorzystujących zakotwiczenie protez wyjmowanych na korzeniach pozostałych w jamie ustnej zębów/, pourazowego złamania zęba, protetycznej korekty nieprawidłowego ustawienia zęba w łuku, itp.

 

Osobne miejsce zajmuje nadmierna wrażliwość a często ból zębów na ciepłe i zimne, słodkie i kwaśne pokarmy i płyny. Leczenie kanałowe może być dopuszczalne wtedy, gdy ból jest szczególnie silny a stosowane pasty /Sensodyne, Elmex sensitive plus/ na nadwrażliwość zębów są nieskuteczne. Niektórzy moi pacjenci wręcz domagają się leczenia kanałowego w sytuacji nadmiernej reakcji na bodźce fizyczne i chemiczne z odsłoniętych szyjek zębów, gdyż trudno im normalnie funkcjonować. Każdy z nas posiada inny próg odczuwania bólu.

 

Jest wiele rodzajów zapaleń miazgi zęba, jednak ze względów praktycznych przyjmuje się podział na zapalenia odwracalne i nieodwracalne. Odwracalne to te, w których ból zęba trwa z przerwami do 3 dni i możliwe jest podjęcia leczenie zapalenia innymi sposobami niż leczenie kanałowe.

 

Silny lub bardzo silny ból zęba może wystąpić w różnych stanach chorobowych, pociągających za sobą konieczność leczenia kanałowego. Zawsze pierwszym etapem postępowania leczniczego dentysty jest eliminacja bólu u pacjenta, potem właściwe leczenie kanałowe. Czasem możliwe jest przeprowadzenie całkowitego leczenie kanałowego na jednej wizycie; jest to tzw. ekstyrpacja przyżyciowa. Należy podkreślić, że są takie stany chorobowe zębów, w których nawet mimo braku bólu, leczenie kanałowe zęba jest konieczne. Podjęcie decyzji o leczeniu kanałowym możliwe jest na podstawie opisu objawów przez pacjenta, analizy zdjęcia rentgenowskiego, obecność przetoki na śluzówce lub obecność otwartej komory zęba, itp.

 

Leczenie kanałowe zęba polega w skrócie na oznaczeniu długości kanału korzeniowego, udrożnieniu, poszerzeniu, dezynfekcji i wypełnieniu odpowiednim materiałem. W rzeczywistości taki zabieg w gabinecie może trwać kilkadziesiąt minut i dłużej, jeśli leczenie kanałowe dotyczy zęba trzonowego, który posiada trzy lub więcej kanałów.

 

Leczenie kanałowe choć czasochłonne i żmudne, jest dla dentysty wyzwaniem ciekawym, wymagającym zastosowania odpowiedniego sprzętu, materiałów, wreszcie przestrzennej wyobraźni a zakończone sukcesem, daje wyjątkową satysfakcję z dobrze wykonanego zadania. Dla pacjenta jest zawsze złem koniecznym, zaś wielokrotnie dzięki doświadczonemu dentyście, pozostaje jedynym sposobem na uratowanie zęba, pozbycie się zębopochodnych ognisk zakażenia, eliminację bólu, itp.

 

Podsumowanie : okresowe wizyty kontrolne, leczenie najmniejszych ubytków próchnicowych, dają gwarancję cieszenia się zdrowymi i żywymi zębami.
Poprawiony ( środa, 21 września 2011 20:30 )
 
© Copyrights Kazimierz Kozioł | Projekt i wykonanie -> www.dwawjednym.pl