Zegar

Nawigacja

Strona główna Jak dbać o protezę

Jak dbać o protezę. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 07 kwietnia 2010 10:09

Tylko codzienne czyszczenie oraz stosowanie środków dezynfekcyjnych pozwoli zachować protezy w czystości.

Utrzymanie protezy we właściwiej higienie jest ważne dla zdrowia, estetyki oraz zachowania neutralnego zapachu z ust. Nieczyszczone protezy są przyczyną stanów zapalnych oraz upośledzają smak.proteza Przyczyną jest tzw. błona nazębna powstająca w kilka godzin po umyciu protezy czy zębów.
Wyjmowana proteza zębowa zbudowana jest z akrylu lub połączenia akrylu z metalem /proteza szkieletowa/. Mikroporowata struktura akrylu stanowi doskonałe środowisko do rozwoju mikroorganizmów, także tych chorobotwórczych, które, jak powszechnie wiadomo, znakomicie się namnażają w wilgotnym środowisku jamy ustnej. Żywice metakrylowe z których produkowane są protezy, pomimo że sprawiają wrażenie gładkich, takimi w rzeczywistości nie są. Pod mikroskopem wykazują porowatą strukturę. Miejsca te są idealnym siedliskiem dla grzybów i bakterii, które zasiedlając protezę powodując powstawanie na niej początkowo płytki bakteryjnej a następnie kamienia nazębnego. Duża liczba koloni bakterii i grzybów może wywołać odpowiednio stany zapalne śluzówki lub grzybicę jamy ustnej; to ostatnie schorzenie szczególnie trudno poddaje się leczeniu.
Nieodzownym elementem prawidłowego dbania o protezy powinno być szczotkowane protez. Należy używać szczotek do zębów o twardym włosiu lub szczotek do mycia rąk oraz past do zębów lub mydła do mycia rąk.
Aby prawidłowo oczyścić protezę trzeba szorować  wszystkie powierzchnie protezy, szczególnie zaś te, które stykają się z błoną śluzową. Podczas czyszczenia protezę zaleca się trzymać nad naczyniem napełnionym wodą - miską lub umywalką - podczas przypadkowego upuszczenia, woda zabezpieczy protezę przed pęknięciem. Upadek protezy akrylowej nawet z niewielkiej wysokości może spowodować jej uszkodzenie i konieczność niepotrzebnej naprawy.
Do mycia protez należy używać past takich samych, jakie używamy do czyszczenia zębów. Mają one właściwości przeciwbakteryjne i  polerujące. Osoby uczulone na środki zapachowe mogą używać zwykłego nieperfumowanego mydła do rąk.
Środki sanitarne nie nadają się do czyszczenia protez, zawierają substancje chemiczne uszkadzające materiały uzupełnień protetycznych oraz są szkodliwe dla tkanek jamy ustnej.
Czyszczenie protez   powinno odbywać się bezpośrednio po każdym posiłku. Każdorazowo czas oczyszczania wynosi 2-5 min. Bezzębną  jamę ustną należy przepłukać stosując płukanki ziołowe lub specjalne płyny z chlorcheksydyną. Błonę śluzową można masować miękkimi szczotkami lub opuszkami palców w celu polepszenia ukrwienia. Pozostałe zęby własne powinno się czyścić szczotką i pastą do zębów również po każdym posiłku. W sytuacji, gdy nie mamy możliwości umycia protezy, np. w podróży, zaleca się chociaż jej przepłukanie wodą.
Protezę po wyjęciu z ust , dokładnym umyciu , należy przechowywać w suchym, przewiewnym pojemniku. Protezy nie przechowywać w wodzie , powoduje to rozwój grzybów, które mogą przeżyć na powierzchni protez nawet przez kilkanaście lat.
Protezy powinny być odkażane co pewien okres czasu ( np raz w tygodniu ) w roztworach o działaniu bakteriobójczym i antyseptycznym przeznaczonych do tego celu. Zabieg ten należy wykonać koniecznie po przebytej infekcji w obrębie jamy ustnej. Po każdorazowym przebyciu takich chorób jak : opryszczka , afta , zapalenie dziąseł, angina lub infekcje gardła, szczotki należy wymienić na nowe w celu uniknięcia reinfekcji. Najprostrzym sposobem dezynfekcji jest moczenie protezy w roztworze chlorcheksydyny (do nabycia w aptece)
Całodobowe użytkowanie protez jest wykluczone. Wyjątkowo takie noszenie protez może zalecić lekarz. Dotyczy to leczenia infekcji grzybiczych oraz wczesnej pochirurgicznej fazy leczenia z zastosowaniem protez natychmiastowych. W innych przypadkach, konieczna jest 6-8 godzinna przerwa nocna.
Środki adhezyjne służące do przyklejenia protez mogą być okresowo stosowane w czasie adaptacji protez u pacjentów z trudnymi warunkami anatomicznymi. We wszystkich innych przypadkach stosowanie środków adhezyjnych , zwłaszcza długotrwałe, jest niewskazane, bowiem prowadzić może do stanów zapalnych lub zaników tkanek podłoża.
Po pewnym okresie użytkowania protezy akrylowe zajmują swoje ostateczne miejsce w jamie ustnej. Zmieniając swoje położenie w ustach mogą powodować ból, pieczenie i tzw. odleżyny. Pacjent powinien zgłosić się na wizytę kontrolną w celu korekty obrzeża protezy i powierzchni żujących protez. Nie radzę własnoręcznie dokonywać tych korekt lub napraw protez np. sklejać pęknięć klejami szybkoschnącymi typu "kropelka". Poczynania tego typu mogą być przyczyną uszkodzeń w obrębie błony śluzowej i poważnych schorzeń w obrębie stawu skroniowo - żuchwowego.
Jeśli ktoś z Państwa posiada protezy całkowite, nie mniej ważne jest, aby 2 razy do roku odwiedzić dentystę. Z biegiem lat w jamie ustnej zachodzą zmiany zanikowe w kościach i śluzówkach. Stara, kilkuletnia proteza może spadać w trakcie mówienia czy jedzenia. Tak proteza wymaga  podścielenia, a gdy dodatkowo występują w niej mocno zużyte /starte/ zęby  - konieczna jest wymiana na nową. Na podstawie wieloletnich obserwacji klinicznych, przyjmuje się, że proteza powinna służyć maksymalnie do 5-ciu lat, po czym wymaga podścielenia lub wymiany na nową.

 
Poprawiony ( środa, 13 kwietnia 2011 21:42 )
 
© Copyrights Kazimierz Kozioł | Projekt i wykonanie -> www.dwawjednym.pl