Zegar

Nawigacja

Strona główna Jak przygotować dziecko do wizyty

Jak przygotować dziecko do wizyty. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 07 kwietnia 2010 10:02

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?
dzieciWizyta dziecka u dentysty musi kiedyś nastąpić, jest nieunikniona, bowiem próchnica jest chorobą społeczną, dotykającą wcześniej czy później każdego z nas. To od dentysty i rodziców dziecka oraz ich wspólnego wysiłku w odpowiednie przygotowanie małego pacjenta do pierwszej i kolejnych wizyt u dentysty, zależy przyszłość dziecka w zakresie ochrony zębów. Zdrowe, bez wady zgryzu uzębienie dziecka, potem dorosłego człowieka – to jeden z wielu kluczy do zadowolenia. Na rodzicach spoczywa również obowiązek wyrobienia właściwych nawyków higienicznych swojego dziecka. Na szczęście mijają bezpowrotnie czasy panicznego lęku przed dentystą. Umiejętne podejście lekarza, takt i uwrażliwienie na pacjenta, wreszcie odpowiednie znieczulenie, działa cuda. Coraz więcej osób z uśmiechem na ustach przychodzi na wizytę do dentysty, w tym również dzieci.

1 Wizyta


Zapoznanie z gabinetem - może być zrealizowanie „przy okazji” leczenia zęba starszego rodzeństwa bądź osoby dorosłej. Dziecko może obserwować jakiś prostszy zabieg np. usuwanie kamienia nazębnego, leczenie drobnego ubytku próchnicowego. Zabieg leczenia kanałowego zęba trzonowego jest czasochłonny i może się okazać zbyt nudny dla dziecka.

2 Wizyta


Na tej wizycie przeprowadza się kontrolę stanu uzębienia małego pacjenta. Konieczne są narzędzia dentystyczne, śliniak pod brodę, kubek wody i takie czynności jak do zabiegu, ale bez samego zabiegu.

3 Wizyta


Dziecko asystuje z leczeniu zęba innego dziecka lub dorosłego. Podaje kubek, ślinociąg itp.

4 Wizyta

Na tym etapie dentysta wykonuje zabieg leczenia zęba u dziecka, najlepiej rozpocząć od małego ubytku. Rodzice powinni swojemu dziecku dokonać rezerwacji terminu tak, jak dorosłej osobie. Dziecko wymaga specjalnego traktowania a tym samym odpowiedniej ilości czasu. Z moich obserwacji wynika, że dziecko bardzo umiejętnie potrafi nadmierną troskę swoich rodziców wykorzystać do „swoich” celów, stara się wzbudzić ich współczucie i przerwać leczenie lub nawet je udaremnić. W takich chwilach wymagana jest roztropna postawa rodziców i nieuleganie nadmiernym emocjom, ponieważ dentysta jest ostatnią osobą, która chciałaby wyrządzić komukolwiek krzywdę, w tym małemu dziecku. Sam zabieg powinno sie wykonać cierpliwie od początku do końca, najlepiej w znieczuleniu śródwięzadłowym.

Rodzice, dbajcie o swoje dzieci. Nie dopuszczajcie do sytuacji, aby po raz pierwszy w życiu Wasze dziecko trafiło do dentysty z bolącym zębem. Taka sytuacja jest wyjątkowo stresująca dla Rodziców i dentysty a nade wszystko dla Waszego dziacka.

Podsumowanie:


W każdym przypadku obowiązuje dentystę indywidualne podejście do małego pacjenta. Nie zawsze potrzebne są 4 wizyty. Ilość wizyt przygotowawczych można zmieniać na podstawie obserwacji zachowania dziecka.

Poprawiony ( środa, 13 kwietnia 2011 21:59 )
 
© Copyrights Kazimierz Kozioł | Projekt i wykonanie -> www.dwawjednym.pl